Co to są turnusy rehabilitacyjne?

Turnus rehabilitacyjny to odpoczynek w określonym miejscu połączony z zajęciami tematycznymi. Kurs rehabilitacyjny może służyć poprawie zdrowia, sprawności fizycznej, umysłowej lub po prostu są to pewnego rodzaju szkolenia oraz zajęcia edukacyjne i artystyczne.

W turnusie bierze udział grupa osób. Mogą być to osoby niepełnosprawne, które wymagają leczenia, lub osoby zdrowe, które chcą się rozwijać. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie do wyjazdu, gdyż takie turnusy są płatne.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podczas przyznawania dofinansowania bierze pod uwagę kilka czynników. Istotny jest stopień niepełnosprawności oraz miesięczne dochody opiekuna. Warto wiedzieć, że dofinansowanie można uzyskać tylko raz w roku. O takie dofinansowanie należy ubiegać się w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Miejsca turnusu rehabilitacyjnego są różne. Pobyt może mieć miejsce nad morzem, w górach lub nad jeziorami. W zależności od turnusu uczestnicy mogą zamieszkać w hotelu, pensjonacie, szpitalu uzdrowiskowym, ośrodku wypoczynkowym, rehabilitacyjno-wypoczynkowym czy ośrodku kolonijnym. Musi być przede wszystkim dostosowany do rodzaju turnusu.

Na turnusy rehabilitacyjne wybierają się różni ludzie. Są to często osoby niepełnosprawne, osoby z problemami w mowie, ciężko chore, które mają swoje zainteresowania i chcą się rozwijać. Są turnusy dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów, a same sobie nie dają rady. W takim przypadku podawane są odpowiednie posiłki i prowadzone są zajęcia ruchowe. Można wybrać turnusy sportowe. Dostępne są również turnusy terapeutyczne i psychoterapeutyczne. W turnusach mogą wziąć udział między innymi osoby z wadami postawy, autyzmem, chorobą psychiczną, cukrzycą, chorobami skóry, problemami z otyłością, osoby niewidome, alergicy.

Turnusy rehabilitacyjne to naprawdę fajna sprawa. Można nie tylko wiele się nauczyć czy poprawić swój stan zdrowia, ale przede wszystkim można spotkać osoby z podobnymi problemami, zawierać przyjaźnie i świetnie się bawić.

One Response to Co to są turnusy rehabilitacyjne?

  1. Iryda pisze:

    Ciekawe, oczekuję na więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *