Domowy sposób na rugby – zaangażuj całą rodzinę

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy biernie, oddając się takim zajęciom jak oglądanie telewizji czy przeglądanie internetu. Warto więc zaangażować całą rodzinę do większej aktywności fizycznej. Szczególnie polecane są gry drużynowe, które uczą rywalizacji, szacunku do przeciwnika, ale przede wszystkim dają dużo zabawy. Dzisiejsza propozycja to rugby.

Rugby jest bardzo popularnym sportem za granicą, ale zyskuje uznanie również w naszym kraju. Wiele osób śledzi zawody i obstawia wyniki spotkań między innymi poprzez serwis totolotek.pl. Rugby to gra zespołowa, w której drużyny rywalizują ze sobą o punkty zdobywane poprzez dostarczenie piłki za linię końcową (pole punktowe). Jest to nie tylko ciekawa dyscyplina, ale również dobry sposób na spędzenie czasu z rodziną. Gra ta doczekała się wielu odmian, które mają na celu raczej rekreację niż oficjalne rozgrywki. Dzięki temu zasady są łatwe do opanowania, a sam mecz jest bezpieczny.

Zasady gry

Rugby jest grą drużynową. W oficjalnych meczach bierze udział 30 graczy (po 15 na drużynę). W rozgrywkach rekreacyjnych natomiast liczba ta może być dowolna; ważne jednak, aby każda z drużyn liczyła tyle samo osób. Celem zawodników jest przedostanie się przez obronę przeciwnika oraz przeniesienie piłki za linię końcową. Ruch ten nazywany jest „przyłożeniem” i zapewnia drużynie 5 punktów. W bezkontaktowej (rekreacyjnej) odmianie rugby nie wolno atakować przeciwników, ani wyrywać piłki, dzięki czemu rozgrywka jest bezpieczniejsza i przyjemna dla rodzin. Celem drużyn jest zdobycie jak największej liczby punktów w określonym przedziale czasowym. Oficjalnie wynosi on 2×40 minut, jednak dla potrzeby rozgrywek rekreacyjnych można go dowolnie skrócić.

Potrzebne elementy

Do gry niezbędny będzie teren, na którym bez problemu można przeprowadzić mecz. Może to być własny ogród lub publiczne boisko przeznaczone do gier zespołowych. Do rekreacyjnej rozgrywki nie potrzeba pełnowymiarowego boiska, ale warto znaleźć większy kawałek zieleni, który pozwoli na komfortową grę. Warto również zabrać ze sobą przedmioty, które pomogą w wyznaczeniu linii końcowych. Granice te mogą być oczywiście bardzo umowne, w końcu chodzi o zabawę.

Rodzinna gra nie wymaga profesjonalnego sprzętu, ale warto zaopatrzyć się w rzecz podstawową, czyli piłkę do rugby. Od dobrze nam znanej piłki nożnej różni się ona przede wszystkim bardziej owalnym kształtem. Piłkę taką można bez problemu kupić za kilkadziesiąt złotych w sklepach sportowych lub przez internet.

Rugby to bardzo ciekawy pomysł na wspólne spędzenie czasu. Aktywność fizyczna to samo zdrowie, więc warto wyjść z domu, aby rodzinnie uprawiać ten sport.

6 Responses to Domowy sposób na rugby – zaangażuj całą rodzinę

 1. Sulisława pisze:

  Od kilku dni przeczuwałem, że tak może być.

 2. Angelus pisze:

  We wczorajszym dniu też o tym doszły mnie słuchy, to może być ciekawe.

 3. Salome pisze:

  Hej pozdrawiam wszystkich, superowa strona.

 4. Wojbor pisze:

  Przyciągające, ale generalnie to znam bardziej interesujące nowiny.

 5. Dobiemiest pisze:

  WOW

 6. Honorata pisze:

  Interesujące, lecz generalnie to znam ciekawsze wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *