Kłodzko – tajemnice zaklęte w podziemiach

Malownicze Kłodzko położone nad Nysą, leży w sercu Kotliny. Jeśli to otoczone Sudetami miasteczko znajdzie się na trasie waszej podróży lub stanie się głównym jej celem, znajdźcie czas by odnaleźć magiczne miejsca, które skrywają niejedną fascynującą historię. To tu znajdziecie replikę mostu Karola w Pradze datowaną na XIV wiek, łączącą starówkę z Wyspą Piaskową. Przetrwał on już niejedną powódź i stanowi jeden z najcenniejszych elementów krajobrazu Kłodzka. Tak jak w przypadku praskiego mostu Karola, tutaj także zobaczycie figury świętych wykonane w stylu barokowym, ozdabiające most. Zaskakujące dla wielu jest skąd w Kłodzku wziął się most na podobieństwo tego w Pradze. Jego obecność tłumaczy historia pierwszego arcybiskupa Pragi – Arnoszta z Pardubic, który pochodził z Kłodzka i to tutaj poczuł powołanie do kapłaństwa po raz pierwszy. Ufundował on kościół, na którego zrębach stoi aż do dziś, powstały w XIV w kamienny kościół parafialny Najświętszej Marii Panny.

Dziś kościół ten posiada wiele ciekawych detali rzeźbiarskich tak wewnątrz jak i na zewnątrz – wszystkie charakterystyczne dla swojej epoki. Ciekawym dodatkiem jest posąg Chrystusa ustawiony na filarze od strony podwórza. Szczególnie wartościowym elementem wystroju jest gotycka rzeźba Madonny z czyżykiem, świetnie zachowane XV-wieczne freski oraz konfesjonały i ławy dłuta Michała Klahra z Lądka, który znany był jako najbardziej uzdolniony rzeźbiarz ziemi kłodzkiej okresu baroku. We wnętrzu kościoła znajdziemy także nagrobek Arnoszta z Pardubic, który tu spoczywa.

Kolejną ważną atrakcją miasta jest twierdza, do której można dojść między innymi podziemną trasą turystyczną, wytyczoną w latach 70 XX w. Trasa ta stworzona została przy okazji robót górniczych, które miały na celu zabezpieczenie starówki przed zawaleniem. Po tym jak kłodzkie kamienice zaczęły się stopniowo zawalać odkryto, że powodem tego zjawiska nie są ruchy tektoniczne a sieć podziemnych piwnic wielopoziomowych, sięgających nawet 30 metrów w głąb. Odkryto, że już od XIII w. to właśnie mieszkańcy miasta kopali pod swoimi domami tunele na wypadek konieczności ucieczki lub ukrycia się. W ciągu piwnic prezentowane są dziś narzędzia tortur, co wprowadza turystów w nastrój średniowiecznej tajemnicy i grozy. Idealnie pod kolejną atrakcję! Twierdza, która od 1960 roku stanowi ważny zabytek Ziemi Kłodzkiej jest częściowo dostępna dla turystów. Niegdyś istniał tu drewniany gród a następnie zamek pobudowany dla kasztelana z Czech.

Każdy z odwiedzjących może zwiedzić tylko małą część twierdzy (ok. 10% obiektu) w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny strój. Do dyspozycji gości twierdzy jest też armata, której obsługi można nauczyć się tu pod okiem pracownika przebranego za pruskiego żołnierza. Udostępnione dla zwiedzających są także podziemia twierdzy, które składają się z sieci chodników kontrminerskich i tworzą swego rodzaju labirynt. Temperatura w podziemiach nie przekracza 8°C, więc lepiej wziąć cieplejszą odzież. Trzeba również pamiętać, ze ta część twierdzy nie jest dostępna dla dzieci poniżej 5 roku życia. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się o sekretach, legendach i sławnych więźniach. Obiekt zwiedza się ok. 2,5 godziny i jest otwarty w godz. 9-18 w sezonie (kwiecień–październik) oraz 9-15 poza sezonem (listopad-marzec). Zwiedzanie jest możliwe w języku niemieckim i angielskim po wcześniejszej rejestracji.

Turystów zaprasza również Muzeum Ziemi Kłodzkiej na ul. Łukasiewicza 4. Można w nim oglądać wyroby rzemieślnicze i szklarskie tak historyczne jak i współczesne, a także bardzo bogatą wystawę zegarów. Jak wiadomo, Kłodzko otoczone jest pasmem Sudetów. Okolica zachęca więc do wybierania się na długie spacery. Położenie Kłodzka miało duży wpływ na jego historię, która sięga aż X w. Wówczas osada ta leżała przy jednym z głównych polskich handlowych szlaków na trasie północ – południe. Dziś to piękne miasteczko, jest chętnie odwiedzane przez różnego rodzaju turystów: bogata oferta Hotel w Kłodzku (świetne miejsce wypadowe np. do Gór Stołowych czy też Sowich) sprawia, że możemy tutaj spotkać zarówno pasjonatów historii i zabytków, jak i górskich wycieczek.

One Response to Kłodzko – tajemnice zaklęte w podziemiach

  1. Dobronieg pisze:

    No tak, to może prawda…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *