Kujawy i Pomorze

Obszar ten jest szczególnie ciekawy pod względem turystycznym. Warto przyznać, że to właśnie tutaj znajdują się różnego rodzaju zabytki, które powstały w gorących okresach historycznych. To właśnie dlatego nie możemy przejść obojętnie przez te okolice musimy zostać tu po prostu na dłużej aby lepiej się wczuć w klimat tego miejsca.

Co zobaczyć

Biskupin to jeden z najważniejszych punktów całej wycieczki w te okolice. Mówimy przecież o zabytkowej osadzie, która powstała na tych ziemiach prawie 2500 lat temu. Dziś z grodu w Biskupinie pozostały już tylko fragmenty i to w dodatku zrekonstruowane z pozostałości dawnej osady. Niestety, dawno temu większość budowli uległa zniszczeniu odtworzono między innymi ważną wieże z bramą oraz jedne z najważniejszych odcinków wału drewniano-ziemnego. Oprócz tego odbudowano ostrokół, który służył dawniej za falochron oraz domy, które znajdowały się w rzędach. Jest to ciekawa atrakcja, zwłaszcza że praktycznie wszystkie detale zostały zrekonstruowane w sposób zbliżony do ich rzeczywistego wyglądu sprzed lat.

Trochę Legendy

Jeśli lubimy legendy, czy też wielkie mity to z pewnością Kruszwica powinna być kolejnym celem naszej wędrówki. Jeśli dobrze znamy tamtejsze opowieści to właśnie tam w Mysiej Wieży miał zginąć król Popiel, którego według legendy miały zjeść myszy. Według faktów historycznych twierdza w Kruszwicy została wybudowana na polecenie króla Polski Kazimierza Wielkiego. Niestety, z dawnej przepięknej warowni pozostała już tylko sama wieża. Jeśli na nią wejdziemy to będziemy mogli zobaczyć piękny widok na całe miasto oraz na jezioro Gopło. Przy wieży funkcjonuje także specjalna przystań, gdzie odbywają się co jakiś czas wycieczki po okolicznych wodach.

Do Biskupina możemy także dostać się poprzez zabytkową kolej wąskotorową. Podróż tym środkiem transportu rozpoczyna się już z Żnina. Warto się też przejść uliczkami miasta patrząc na wiele okolicznych obiektów.

3 Responses to Kujawy i Pomorze

  1. Martyn pisze:

    Najczęściej nie piszę komentarzy, jednak ten wpis jest bardzo atrakcyjny.

  2. Rozyna pisze:

    przydała mi się ta wiadomość. Dzięki

  3. Niegomir pisze:

    W czwartek również o tym słyszałem, to zdoła być ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *