Ostatnia linia obrony

W czasie meczu piłkarskiego po boisku biega dwudziestu dwóch piłkarzy, ale tylko dwóch z nich nosi rękawice. Czy bramkarze nie mogą grać bez rękawic? Co właściwie dają rękawice bramkarskie i czy rzeczywiście wpływają one na jakość interwencji w polu karnym?

Współcześnie nie sposób wyobrazić sobie profesjonalnej piłki nożnej bez bramkarzy wyposażonych w specjalistyczne rękawice zwiększające poziom chwytności oraz amortyzujące siłę strzałów. Co ciekawe, z rękawic bramkarskich korzysta się praktycznie od początku profesjonalizacji piłki nożnej i postrzegania jej jako dyscypliny sportu. Na poziomie amatorskim wciąż spotkać można zawodników broniących bez rękawic, ale jest to widok coraz rzadszy – z jednej strony o takie rękawice jest po prostu dużo łatwiej (można je kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym), z drugiej strony są one zwyczajnie tanie, a zatem nie ma problemu z ich zakupem (niezłej jakości rękawice treningowe kosztują około 100zł).

Rękawice bramkarskie w pierwszym rzędzie chronią dłonie bramkarzy przed otarciami i drobnymi urazami wynikającymi z wyłapywania lub parowania silnie uderzonych piłek. Dzisiejsze piłki są co prawda znacznie lżejsze od swoich starszych skórzanych odpowiedniczek, ale siła uderzenia, jaką mają, jest równie duża. Rękawica bramkarska wyposażona w specjalne gąbki lub żele, w pewnym stopniu amortyzuje siłę uderzenia, co oczywiście w zdecydowanym stopniu zwiększa komfort gry bramkarza. Prócz podniesienia komfortu gry, nowoczesne rękawice minimalizują również ryzyko kontuzji podczas wybijania lub wyłapywania piłek.

Amortyzacja siły strzałów to nie jedyna właściwość rękawic bramkarskich. Ich ważną funkcją jest także zwiększenie chwytności. Nowoczesne rękawice bramkarskie wykonane są z porowatych, antypoślizgowych materiałów, które zapewniają znakomitą przyczepność nawet w trudnych warunkach pogodowych, na przykład wtedy, gdy piłka jest mokra. Oczywiście w czasie deszczu w sposób naturalny zmniejszają się możliwości wyłapywania wszystkich piłek, ale dzięki nowoczesnym rękawicom wciąż jest to możliwe – bez rękawic większość mokrych piłek po prostu od razu wyślizgnęłaby się z dłoni. Poziom chwytności rękawic jest różny. Wiele w tym przypadku zależy od ich stanu technicznego. Zużyte rękawice będą w tym względzie zdecydowanie mniej skuteczne, dlatego profesjonalni bramkarze mają kilka różnych par rękawic – jedne wykorzystywane są wyłącznie do treningów, inne wyłącznie do gry w meczach o punkty. Te ostatnie muszą być zawsze w nienagannym stanie technicznym, ponieważ od ich jakości często zależy pewność interwencji bramkarza, a tym samym wynik meczu.

4 Responses to Ostatnia linia obrony

 1. Maksym pisze:

  także wpisze komentarz. Szałowa stronka. Pozdrawiam

 2. Klara pisze:

  Świetny artykuł, od bardzo dawna rozmyślałem, że to zgodność z rzeczywistością

 3. Cieszysława pisze:

  Fascynująca stronka, pozdrawiam!

 4. Nadzieja pisze:

  Właściwie się z tym w pełni zgadzam, chodź nie całkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *