Rozbudowa Elektrowni Opole ma szanse zmienić oblicze woj. opolskiego

Opole jest znane przede wszystkim z Krajowego Konkursu Piosenki Polskiej, który odbywa się co lato od 1963 roku. Niektórzy skojarzą je także z produkcją cementu oraz materiałów budowlanych. Niewielu jednak wie, że 9 km od Opola w Brzeziu stoi elektrownia, która po rozbudowie, już za parę lat stanie się największą i najbardziej wydajną elektrownią opalaną węglem kamiennym w Polsce.

 

Elektrownia

Rozbudowa Elektrowni Opole jest największą inwestycją infrastrukturalną w Polsce od 1989 roku, a na jej realizację przeznaczono 11,6 miliarda złotych. Aby zobrazować skalę tego przedsięwzięcia warto przytoczyć kilka liczb:

 

 • ilość ziemi wykopana pod fundamenty wynosi 980 tysięcy m3
 • waga stalowych konstrukcji, które zostaną wykorzystane do budowy to 65 tysięcy ton
 • waga betonu, który zostanie wykorzystany to 250 tysięcy ton
 • łączna długość kabli wyniesie 3 tysiące km

 

Miejsca pracy

Aby mogła powstać tak wielka budowla, potrzebne jest utworzenie wielu nowych miejsc pracy, a tych przybędzie aż 4 tysiące. Prze realizacji tej inwestycji weźmie udział 350 firm, dostarczających surowce i materiały oraz 200 przedsiębiorstw budowlanych.

 

Jednak stanowiska pracy nie powstaną jedynie na okres budowy. Jak mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako, Grupa PBG: „Inwestycja przyniesie zatrudnienie w dużej mierze młodym, zdolnym, wykształconym profesjonalistom.” Warto więc już teraz zacząć przeglądać oferty pracy w Opolu. Można to zrobić nie wychodząc z domu, korzystając ze strony http://www.grafton.pl/oferty-pracy/opolskie .

electric plant in denmark, wires at sunset

Rozbudowa elektrowni

Rozbudowa Elektrowni Opole polega na dobudowaniu dwóch bloków – 5 i 6 – każdego o mocy 900 MW brutto. Pierwszy z bloków zostanie oddany do użytku już w lipcu 2018 roku, drugi natomiast w lutym 2019.

 

Ilość energii jaką będą produkować rocznie te bloki wyniesie nawet do do 12,5 TWh, dzięki czemu ponad 4 miliony gospodarstw domowych będą mogły korzystać z prądu. Dodatkowo najnowsze technologie, które zostaną zastosowane przy rozbudowie zwiększą sprawność netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25%, a emisja dwutlenku węgla na jednostkę wyprodukowanej energii zmaleje o 25%.

4 Responses to Rozbudowa Elektrowni Opole ma szanse zmienić oblicze woj. opolskiego

 1. Herman pisze:

  W niedziele także o tym słyszałam, to może być interesujące.

 2. Ewaryst pisze:

  Fajny art, jednakże odczytywałem ciekawsze.

 3. Benicjusz pisze:

  Fascynujące, jednakże generalnie to znam bardziej interesujące wiadomości.

 4. Emanuela pisze:

  także napisze zapisek. Szałowa stronka. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *