Szczepienia ochronne i profilaktyka zdrowotna

Na zagraniczne wakacje większość z nas czeka przez cały rok. Niekiedy oszczędzamy przez kilka czy nawet przez kilkanaście miesięcy, by móc pozwolić sobie na wypoczynek w egzotycznym państwie. Biura podróży przygotowują dla nas coraz to ciekawsze oferty wycieczek, dzięki którym można spędzić niezapomniane wakacje. Jednak planując urlop, na ogół nie przewidujemy przykrych niespodzianek, takich jak choroba czy wypadek. A tymczasem warto wcześniej pomyśleć o profilaktyce zdrowotnej. Zagraniczne wczasy stają się coraz bardziej popularne.

Właściwie każde biuro podróży jest nam w stanie zaoferować wakacje w Egipcie, Tunezji czy w Meksyku. Zanim wybierzemy konkretny kraj na spędzenie wakacyjnego wypoczynku, warto wcześniej zaczerpnąć nieco informacji dotyczących szczepień ochronnych. Takie działanie profilaktyczne są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli postanowimy odwiedzić kraj znajdujący się poza granicami Europy. Zanim odbędziemy podróż samolotem i wylądujemy w państwie, które wybraliśmy na wakacje, do takiego wypoczynku należy się dobrze przygotować. Informacji na temat profilaktyki zdrowotnej warto szukać w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Niektóre choroby występują jedynie na terenie Afryki, z innymi z kolei można zetknąć się w Azji czy w Ameryce Środkowej. Są też jednak i takie schorzenia, którymi można zarazić się wszędzie. Jedną z groźniejszych chorób wirusowych występujących na całym świecie jest żółtaczka zakaźna Hepatitis A. Przed taką chorobą można jednak skutecznie się zabezpieczyć dzięki ochronnym szczepieniom. Jeśli chcemy zyskać zabezpieczenie na okres kilku miesięcy, wówczas warto zainteresować się tak zwaną immunizacją bierną. Dzięki tej metodzie można ochronić się przed żółtaczką zakaźną na okres wakacji (jednak trzeba pamiętać, że takie zabezpieczenie działa przez okres trzech-czterech miesięcy).

Na całym świecie można też zarazić się tężcem – w przypadku tego schorzenia po właściwie przeprowadzonej immunizacji możemy zyskać zabezpieczenie nawet na około dziesięć lat. Szczepionki przeciwko tej chorobie są coraz częściej podawane w postaci preparatów kombinowanych. Wybierając się na zagraniczne wakacje, warto też przestrzegać podstawowych zasad higieny (pić wodę przegotowaną, spożywać owoce obierane przez siebie). Dzięki temu ochronimy organizm przed biegunką oraz przed ewentualny i zatruciami pokarmowymi.

Źródło: Wygoda Travel

3 Responses to Szczepienia ochronne i profilaktyka zdrowotna

  1. Czech pisze:

    Najczęściej nie piszę postów, lecz ten tekst jest Naprawdę atrakcyjny.

  2. Talita pisze:

    Należałoby się z tym zapoznać.

  3. Siestrzemił pisze:

    Super artykuł, od dawna myślałam, że to zgodność z rzeczywistością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *