Własnym autem po Polsce?

Polska ma wiele do zaoferowania turystom, dlatego turystyka krajowa rośnie w siłę. Jej plusem jest możliwość dojazdu w każde miejsce własnym samochodem. Przed wyjazdem warto jednak dokonać przeglądu technicznego naszego auta.

Najważniejsze kwestie

Wyjazd w długą trasę jest sprawdzianem dla pojazdu. Egzamin zostanie zdany, jeśli auto nie ulegnie awarii. Można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z autem w podróży, jeśli wcześniej sprawdzimy jego kondycję. Do listy rutynowych czynności, jakie należy wykonać, przygotowując samochód do drogi, należy dopisać wizytę w warsztacie. Jeśli auto jeździ w trybie ciągłym, a nie okazjonalnie, najczęściej wystarczy dokonanie podstawowego przeglądu technicznego. Jeśli dopiero co kupiliśmy używane auto, warto rozszerzyć jego zakres.

Kontroli wymagają:

 • układ chłodzenia, zwłaszcza, jeśli na wakacje samochodem wybieramy się w upalne lato;

 • klimatyzacja i wentylacja;

 • akumulator i alternator;

 • układ hamulcowy – hamulec ręczny i nożny, klocki i tarcze hamulcowe;

 • poziom płynów w pojeździe, w tym oleju, płynu do spryskiwaczy, hamulcowego;

 • koła.

Opony pod szczególnym nadzorem

Koła to element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z podłożem podczas jazdy, dlatego też decyduje o bezpieczeństwie. Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, czy na powierzchni opon nie występują żadne uszkodzenia mechaniczne i wybrzuszenia. W ramach przeglądu technicznego kół skontrolować trzeba głębokość bieżnika, który wskazuje na stopień jego zużycia. Minimalna głębokość w Polsce wynosi 1,6 mm. Jeśli bieżnik będzie bardziej zużyty, możemy dostać mandat przy kontroli drogowej. Eksperci zalecają wymianę opon w przypadku, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm. Przy „łysych” oponach prawdopodobieństwo utraty przyczepności samochodu znacząco rośnie. W wyborze opon może pomóc taki serwis jak Oponeo.pl. Po zakupie należy udać się do warsztatu, w celu ich wymiany. Trzeba sprawdzić ciśnienie w ogumieniu i skontrolować stan wyważenia kół. Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policjiza 2009 rok, 21% wypadków, do jakich doszło na polskich drogach, wynikało z użycia nieprawidłowych opon.

Tak przygotowany samochód może wyjechać w dłuższą trasę z mniejszym ryzykiem awarii. Dbałość o wymienione kwestie powinna zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów, które mogą pokrzyżować nasze wakacyjne plany.

5 Responses to Własnym autem po Polsce?

 1. Jan Nepomucen pisze:

  No tak, to może zgodność z rzeczywistością…

 2. Anzelm pisze:

  też wpisze zapisek. Fajna stronka. Pozdrawiam

 3. Ageusz pisze:

  W niedziele również o tym słyszałam, to zdoła być ciekawe.

 4. Longina pisze:

  Kultowy art, lecz odczytywałem bardziej ciekawe.

 5. Lech pisze:

  Atrakcyjna stronka, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *